top of page

2020 İlk 6 Ay - Medya ve Reklam Yatırım Raporu

Türkiye’de 2020 yılının ilk 6 aylık verilerine göre toplam medya yatırımları 6.2 milyar TL olarak gerçekleşti.


Dijitalin içerisinde en yüksek büyüme oranlarından birine sahip olan ve Dijital medya yatirimlarinin %72’ini oluşturan Mobil Reklam Yatırımları, 2020'nin ilk 6 ayında 2.5 milyar TL seviyesine ulaştı.


Mobilde Günlük Aktif Kullanıcı Sayısında Artış

Pandemi dönemi boyunca dijital dönüşümün ve evden çalışma oranının yükselmesi ile, mobil ticaret, mobil bankacılık, evlere servis eden mobil uygulamaların kullanımları, mobil oyunlar, hayatı kolaylaştıran mobil hizmetlerin ve uygulamaların kullanımları ciddi oranda arttı. Mobil reklam yatırımları, 2020’nin ilk 6 ayında 2 milyar 491 milyon TL seviyesine ulaştı.

Mart ayı itibariyle, e-ticaret verilerinin yükselmesi, haberleşmek için yoğun olarak mobil haberleşme teknolojileri ve sosyal medyanın kullanılması, özellikle müzik, eğlence, yemek tarifleri, spor içerikleri, hobilere yönelik içerikler ve dizi tekrarı içeriklerinin yoğun olarak mobil ortamlardan tüketilmesi reklamverenlerin de ilgisini artırdı. Pandemi döneminde mobil oyunlarda günlük aktif kullanıcı sayısında yüzde 15 artış görülerek bazı oyunların, Türkiye’de günlük aktif kullanıcı sayıları 5 milyon seviyelerine ulaştı. Bu vesileyle oyun içi reklamlarda da artış yaşandı. Ek olarak Audio reklam vb yeni formatlar da hayatımıza girdi.

 

Detaylı Sunuma ulaşmak için tıklayınız.

Basın Bültenine ulaşmak için tıklayınız.

bottom of page