top of page

BizBize'de bu ayın konuğu NEOHUB CEO'su Gürhan Çam: "Kazanan kullanıcılar olacak"


MMA Türkiye üyelerinden NEOHUB’ın CEO’su Gürhan Çam bu ayki BizBize – SoruCevap bölümümüzün konuğu. İş birliği kültürü ile yenilikçi iş modelleri üretmek ve gelişen finans ekosistemine katkı sağlayacak fintech çözümler yaratmak için kurulmuş bir DenizBank Finansal Hizmetler Grubu iştiraki olan NEOHUB’ın CEO’su ile, pazarlamanın geleceği, yakın gelecekteki gelişmeler ve beklentiler üzerine kısa bir sohbet gerçekleştirdik.


Çam, “yeni teknolojiler ve yeni yaklaşımlarla ortaya çıkacak yeni stratejilerin, veri analitiği ile kullanıcı davranışlarının daha iyi anlaşılacağını ve bunun sonucunda kazananın kullanıcılar olacağını” belirtiyor. MMA Türkiye hakkında sorduğumuz sorunun cevabı bizleri mutlu etti: “NEOHUB olarak çalışma arkadaşlarımızın gelişimine ve networkingine çok değer veriyoruz. MMA Türkiye bu konuda bizim için çok verimli bir kaynak oldu. Derneğin kaynakları ve networking fırsatları, ekosistemde güncel olmamıza ve diğer önde gelen pazarlama profesyonelleriyle etkili ilişkiler kurmamıza yardımcı oldu. Global anlamda da çok değerli ve itibarlı bir networking için de önemli bir topluluk.”


- Yakın ve orta vadede, pazarlamanın geleceğine dair yakın vadede nelerin en çok değişeceğini öngörüyorsunuz?


Yakın ve orta vadede pazarlamanın geleceği konusunda en fazla değişeceğini öngördüğüm noktalar arasında yapay zeka, spatial gelişmeler ve deneyim odaklı yaklaşımlar öne çıkıyor. Dijital dönüşümün daha da ileri gitmesiyle birlikte, yapay zeka ve veri analitiği gibi teknolojiler, pazarlama stratejilerini daha akıllıca ve öngörülebilir hale getirecek. Bu da tüketicilerle daha kişisel etkileşimler sağlama imkanını artıracak.


Spatial gelişmeler, özellikle artırılmış gerçeklik (AR) ve sanal gerçeklik (VR) gibi teknolojiler, tüketicilerin markalarla etkileşim biçimini kökten değiştiriyor. Bu teknolojiler, tüketicilere ürünleri veya hizmetleri daha yakından deneyimleme fırsatı sunarak, satın alma kararlarını şekillendirmeye yardımcı oluyor.


Deneyim odaklı yaklaşımlar ise markaların sadece ürün veya hizmetlerini değil, aynı zamanda tüketicilere sundukları deneyimi de vurguladığı bir anlayışı ifade etmekte ve uzun zamandır değeri vurgulanmakta. İnsanların artık sadece bir ürün veya hizmet satın almıyor, aynı zamanda markanın değerlerini, öyküsünü ve sunduğu deneyimi de değerlendirdiğini de hepimiz artık biliyoruz. Ancak bu unsur, markaların tüketicilerle anlamlı etkileşimler kurarak duygusal bağlar oluşturmaları anlamında daha da önemli bir rol aldı.


- Bu gelişmeler ışığında, pazarlamanın geleceğine dair sizi en çok heyecanlandıran konu nedir?


Pazarlamanın geleceği hakkında beni en çok heyecanlandıran şey, bu teknolojilerin ve yaklaşımların birleşimiyle yaratıcı ve etkili pazarlama stratejilerinin oluşturulabilmesi. Veri analitiği sayesinde daha iyi anladığımız tüketici davranışlarına dayalı olarak, daha özelleştirilmiş ve bağlayıcı deneyimler sunma şansına sahibiz. Bu da hem büyük işletmelerin hem de girişimlerin, kullanıcılara daha anlamlı ve değerli teklifler sunabilmelerini sağlayacak. Kazanan kullanıcılar olacak.


- MMA Türkiye son pazarlama trendleri ve teknikleriyle güncel kalmanıza nasıl yardımcı oldu?


MMA Türkiye, pazarlama profesyonelleri için birçok farklı kaynak ve networking fırsatı sunuyor. Bu kaynaklar arasında, fiziksel etkinlikler, raporlar ve webinarlar yer alıyor. Bu, bana ve ekip arkadaşlarımıza pazarlama stratejilerimizi sürekli olarak güncelleme ve geliştirme imkanı veriyor. Bu da bize projelerimizin büyümesi anlamında ivme sağlamaktadır.


- MMA Türkiye üyesi olmak profesyonel büyüme ve gelişiminizi nasıl etkiledi?


NEOHUB olarak çalışma arkadaşlarımızın gelişimine ve networkingine çok değer veriyoruz. MMA Türkiye bu konuda bizim için çok verimli bir kaynak oldu. Derneğin kaynakları ve networking fırsatları, ekosistemde güncel olmamıza ve diğer önde gelen pazarlama profesyonelleriyle etkili ilişkiler kurmamıza yardımcı oldu. Global anlamda da çok değerli ve itibarlı bir networking için de önemli bir topluluk.


- MMA tarafından sağlanan kaynakların ve networking fırsatlarının çalışmalarınıza nasıl yardımcı olduğuna dair belirli bir örnek paylaşabilir misiniz?


MMA'nın sunmuş olduğu pazar raporları ve araştırmaları da bizlere yardımcı oluyor. Örneğin, reklam harcamalarına yönelik son raporları inceledikten sonra arkadaşlarım bütçeleme ve planlama konusunda da çalıştığımız projeler için güzel yönlendirmeler çıkardı. Ayrıca, MMA'nın düzenlediği etkinlikler ve toplantılar sayesinde sektördeki önemli paydaşlarla daha yakından bağlantı kurma fırsatı bulduk.

bottom of page