top of page

Adjust Ortadoğu, Türkiye ve Afrika Satış Direktörü Başak Zerman BizBize Soru-Cevap'ta...


Pazarlamacıların ve geliştiricilerin merakla beklediği Adjust'ın Mobil Uygulama Trendleri 2023 raporu yayınlandı. 2018'den beri %20'nin üzerinde seyreden mobil reklam harcamaları 2022'de ancak %14'lük bir artış gösterebildi. Geçtiğimiz yıllara göre çok düşük kalan bu oranın getirdiği kara bulutları 2023'ün ilk göstergeleri bir nebze olsun dağıttı. Bu yüz güldüren verilere rağmen Adjust Ortadoğu, Türkiye ve Afrika Satış Direktörü Başak Zerman pazarlamacıları ve geliştiricileri uyarıyor ve odaklanılması gereken üç trendi işaret etti: "Bu artışın getirdiği ivme çok iyi bir haber olsa da, değişen pazar koşullarına adapte olmaya odaklanmak gerek. Sürekli büyümeyi sağlamak için Veri Gizliliği, CTV Reklamları ve Gelişmiş Analitik trendlerini göz önünde tutmalı." Zerman'ın, MMA Türkiye ve MMA üyeliği hakkında söylediklerine kulak kabartıyoruz: "MMA üyeliği ile mobil pazarlamanın ve teknolojilerin geleceğini yakından takip edebiliyoruz. MMA’in etkinlikleriyle pazardaki oyuncularla bir araya gelerek mobilin nerede olduğu ve nereye gittiği konusunda değerlendirmeler yapabiliyoruz"Pazarlamanın geleceği konusunda yakın ve orta vadede en çok neyi değiştireceğini öngörüyorsunuz?

Makroekonomik zorluklara ve küçülen reklam bütçelerine rağmen, 2023'ün ilk göstergeleri şimdiden mobil pazarlama endüstrisi için iyi haberlere işaret ediyor. Sektördeki mobil reklam harcaması 2022'de %14'lük bir artış görse de, bu çizgi 2018'den beri ortalama %20'nin üzerinde seyreden önceki yıllara göre çok düşük kaldı. Tüketici harcamaları da 2022'de düşerek 14 yıllık kesintisiz büyümesine son verdi.

Adjust'ın Mobil Uygulama Trendleri 2023 raporuna göre, fintech ve oyun da dahil olmak üzere birçok sektördeki kurulum sayıları artış trendinde. Bu sektörlerdeki kurulum sayısındaki artış, Ocak 2022 rakamlarına kıyasla %10'un üzerinde, bu da yılın geri kalanında yüksek bir performans bekleyebileceğiniz anlamına geliyor.

Bu artışın getirdiği ivme çok iyi bir haber olsa da, pazarlamacılar ve geliştiricilerin değişen pazar koşullarına adapte olmaya odaklanmaları gerekiyor. Bu noktada veriye dayalı kararlar almak ve sorunsuz kullanıcı deneyimleri sunmak için mevcut araçlardan yararlanırken aynı zamanda kullanıcı gereksinimlerine ve gizlilik düzenlemelerine uyum sağlayabilmeleri kritik bir önem taşıyor. 2023 ve ötesinde mobil uygulamalar için sürekli büyümeyi sağlamak için üç trendi şöyle özetleyebiliriz;


Veri Gizliliği, Beklentilerin Bir Parçası Haline Geliyor

Reklamverenler SKAdNetwork (SKAN) 4 stratejilerini geliştirmeye devam ederken Google, Privacy Sandbox on Android'i çok yakın bir gelecekte kullanıma sunacak. Geçtiğimiz birkaç yıl, çevik kalmanın ve çözüm odaklı bir yaklaşım benimsemenin veri gizliliğinde yaşanan zorlukları minimumda tuttuğunu ortaya koydu. Kullanıcılar bu konuda daha da bilgilendikçe ve kullanıcı onayı oranları yükselmeye devam ettikçe, veri gizliliğini son derece ciddiye alan mobil uygulama pazarlamacıları rekabette çok önemli bir avantaj elde edebilirler.


CTV Reklamlarının Benimsenmesi Hızlanıyor

Yakın tarihli bir rapora göre, ABD'deki internet kullanıcılarının %93'üne Connected TV (CTV) aracılığıyla ulaşılabiliyor. Aynı zamanda medya uzmanlarının neredeyse yarısı (%44) CTV ve dijital videonun önümüzdeki yılda en büyük inovasyon potansiyeline sahip olduğu konusunda hemfikir. Geçtiğimiz birkaç yıl içinde mobil pazarlamacılar, CTV reklamcılığını hızla benimsediler. CTV'nin mobil pazarlamacılar tarafından benimsenmesinin en büyük nedenlerinden biri, CTV'nin hassas hedefli kitlelere ulaşma yeteneği olarak öne çıkıyor.

Pazarlamacılar, pazarlama karmalarına CTV'yi de eklemenin değerini şimdiden görüyorlar ve birçok uygulama pazarlamacısı, CTV'yi stratejilerinin önemli bir parçası olarak kullanıyor. CTV, sadece geleneksel TV reklamcılığıyla mümkün olmayan hassaslıkta hedefleme seviyesi sağlamanın yanı sıra daha uygun maliyeti ile öne çıkıyor, mobil uygulama kampanyalarına ek bir değer sağlıyor ve gerçek bir performans kanalı görevi görüyor.


Yatırım Getirisini ve Güveni Artırmak için Gelişmiş Analitik

Gelişmiş analitik, şirketlerin yatırım getirisini artırmaya yönelik veriye dayalı kararlar almasına yardımcı olarak, mobil uygulama pazarlamasında devrim niteliğinde bir değişime yol açabilir. Mobil uygulamaların gün geçtikçe daha da popülerleşmesiyle rekabet kızışmaya devam ediyor. Bu nedenle başarıyı yakalamak için şirketlerin rakiplerinden sıyrılması gerekiyor. Analitik ile şirketler pazarlama stratejilerini optimize edebiliyor, trendleri ve kullanıcı davranışlarını belirleyebiliyor ve kullanıcı kazanımı ile birlikte kullanıcı tutma oranlarını iyileştirebilecek içgörüleri ortaya çıkarabiliyorlar. Ayrıca tüm bunları yaparken aynı zamanda gizlilik uyumluluğuna bağlı kalabiliyorlar. Şirketler, topladıkları veriler ve bunların veri gizliliği regülasyonlarına uygun olarak nasıl kullanıldığı konusunda şeffaflığı koruduklarında pazarlamacılar, kullanıcılar ile karşılıklı bir güven oluşturabilir ve daha olumlu bir kullanıcı deneyimi sunabilirler. Bu sayede kullanıcı bağlılığını yükseltebilir, kullanıcı tutma oranlarını artırabilir ve uzun vadede yatırım getirisini zirveye taşıyabilirler.

Mobil uygulama ekosistemi, ekonomik dalgalanmalar karşısında ne kadar güçlü olduğunu kanıtlamaya devam ediyor. Bu durum, aynı zamanda pazarlamacıların sürekli değişim içindeki pazarda her zaman önde kalabilmek için üstesinden gelmeleri gereken zorlukların da altını çiziyor. Pazarlamacılar, hızla değişen pazar koşullarına, kullanıcı ihtiyaçlarına ve yeni teknolojilere uyum sağlamaya devam etmenin yanı sıra veri ve gizlilik alanlarındaki karmaşıklığın üstesinden gelmek zorundalar. Bunun yolu da yeni durumlara adapte olmaktan ve inovasyona bağlılıktan geçiyor.

Tüm bu değişimin karşısında, mobil uygulama pazarlaması endüstrisinde büyümeye ve yatırım getirisine duyulan ihtiyaç aynı şekilde kalıyor. Pazarlamacılar, verileri ölçümlemek ve yorumlamak, verimliliği en üst düzeye çıkarmak ve daha iyi kararlar almak için ellerindeki tüm araçlardan yararlanmalıdır. Son derece özelleştirilmiş ve sorunsuz kullanıcı deneyimleri sunmak, platformlar arası kampanyalar yürütmek ve CTV gibi yeni kanalların sunduğu potansiyeli kullanmak, 2023 ve sonrasında sürdürülebilir ve stratejik büyüme arayan pazarlamacılar ve geliştiriciler için paha biçilmez bir fırsat olarak karşımıza çıkıyor.


MMA Türkiye'ye üye olmak mesleki gelişiminizi ve gelişiminizi nasıl etkiledi?

Adjust olarak, mobil dünyasının geleceği şekillendireceğine inanıyoruz. Biz de bu alanın önemli oyuncularından biri olarak MMA üyeliğimizin değerli olduğunu görüyoruz.

MMA üyeliğimiz ile mobil pazarlamanın ve teknolojilerin geleceğini yakından takip edebiliyoruz. MMA’in etkinlikleriyle pazardaki oyuncularla bir araya gelerek mobilin nerede olduğu ve nereye gittiği konusunda değerlendirmeler yapabiliyor ve ayrıca gerçekleştirdiği araştırma ve anketlerle pazarın büyüklüğü, farklı formatlardaki mobil reklamların, marka algısı ve bilinirliğine katkıları veya sektör uzmanlarının mobil pazarın durumu hakkındaki görüş ve öngörüleriyle değerli bilgiler edinebiliyoruz.

bottom of page